top of page

Rozwód, alimenty - Jak to w rzeczywistości wygląda ?

Komu przysługują alimenty?

Prawo do alimentów przysługuje pełnoletnim i małoletnim członkom rodziny, którzy nie są w stanie zapewnić sobie środków utrzymania. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Jednym z nich jest stwierdzenie niedostatku osoby ubiegającej się o alimenty. Zgodnie z polskim prawem, niedostatek to stan, w którym brak dostatecznych środków do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb, zarówno materialnych jak i niematerialnych. Decydując się na rozwód należy mieć świadomość, że płacąc alimenty można zaspokoić materialne potrzeby swojego dziecka, jednak najważniejsze potrzeby jego psychiki pozostawione będą bez odpowiedzi. Dobra szkoła, rozwijanie talentów, atrakcyjne podróże czy kontakty z wysoką kulturą nigdy nie zrekompensują dziecku dramatu, jakim jest dla niego rozstanie dwóch najbliższych mu osób.

Polskie prawo nie wymaga stwierdzenia sytuacji niedostatku, aby przyznać dziecku prawo do alimentów. Nawet jeśli dziecko mieszka z rodzicem, którego dochody sąd uzna za wysokie, drugi rodzic nadal musi brać udział w utrzymywaniu. Obowiązek alimentacyjny ustaje dopiero w momencie, gdy dochody dziecka zapewniają mu prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Celem tych przepisów prawnych jest ochrona interesów najmłodszych obywateli, jednak nie są one w stanie wyeliminować cierpienia dzieci. Faktem jest, że to one najbardziej odczuwają skutki rozwodów rodziców, a nawet najbardziej korzystne świadczenia pieniężne nie mogą tego zrekompensować. W większości przypadków sprawy o alimenty, a także ich późniejsze płacenie, wywołują wiele emocji i sporów. Dzieci tracą poczucie swojej wartości, czują się przeszkodą dla rodziców, obwiniają się za rozpad rodziny. Pragną miłości, bliskości, bezpieczeństwa, choćby miały zapłacić za to wszystkimi swoimi zabawkami.

Nawet jeśli decyzja o rozwodzie została już podjęta, warto przemyśleć ją raz jeszcze, poszukać innych form rozwiązania konfliktu, zwrócić się o pomoc do specjalistów. Stawką jest dobro i przyszłość dziecka.

Adwokat

Jak wygląda rozwód z orzekaniem o winie ? Podczas sprawy rozwodowej zadaniem sądu jest ustalanie, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Rozwód z orzekaniem o winie może zakończyć się stwierdzeniem, że:

Żaden z małżonków nie jest winny, Winę ponosi jeden z małżonków, Winę ponoszą oboje małżonkowie. Niezależnie od orzeczenia sądu, małżonkowie powinni zdawać sobie sprawę, że to ich dzieci będą czuły się najbardziej winne rozpadowi rodziny. Badania prowadzone na całym świecie jasno pokazują, w jaki sposób dziecko odbiera rozwód rodziców. Czuje, że nie spełniło oczekiwań, że było nie wystarczająco grzeczne, mądre, godne kochania. W większości przypadków, dzieci z rozbitych rodzin mają poważne problemy w nawiązywaniu relacji, budowaniu trwałych związków, ujawnianiu swoich uczuć. Poczucie winy każe im myśleć, że nie zasługują na nic dobrego, a strach przed odrzucaniem sprawia, że zamykają się w sobie. Konsekwencje rozwodu rzutują na kolejne pokolenia, gdyż dzieciom rozwodników o wiele trudniej jest stworzyć szczęśliwe związki.

Niezależnie, czy decydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, czy bez, pamiętaj, kto ucierpi najbardziej. Warto zawalczyć o małżeństwo, ponieważ jest to walka o dobro twojego dziecka.

Jak napisać pozew o rozwód ? Pozew o rozwód musi zawierać następujące elementy:

określenie właściwego sądu, określenie stron, wskazanie żądania, uzasadnienie pozwu. Sąd orzeka rozwód jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Przez rozkład pożycia rozumie się zerwanie ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Jednak jeśli małżonkowie posiadają dzieci, ich więzi nigdy nie są całkowite zerwane. Każde dziecko jest spoiwem najmocniej łączącym związek dwojga osób. Zadaniem rodzica powinno być branie odpowiedzialności za każde dziecko, nawet jeśli wymaga to trudu i poświęcenia. Bez wątpienia walka o uratowanie małżeństwa jest taką sytuacją. Biorąc pod uwagę to, jak tragiczne dla dzieci są skutki rozwodu rodziców, należy podjąć wszelkie kroki, by do niego nie dopuścić. Zanim napiszesz pozew o rozwód koniecznie zapoznaj się z raportem z badań przeprowadzonych na rozbitych rodzinach. (odsyłacz do strony fundacji). Pamiętaj też, że polskie prawo również stara się chronić dzieci, przed dramatem rozwodu rodziców. Kodeks rodzinny i opiekuńczy podaje: „Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków” (art. 56, § 2).

Koszty rozwodu – o czym należy pamiętać ? Aby dobrze skalkulować koszty rozwodu należy uwzględnić koszty sądowe, koszty usług adwokata, a także koszty ukryte. Do tych ostatnich zaliczają się m.in. sesje terapeutyczne, jakich będzie potrzebowało dziecko rozwiedzionych rodziców. Depresja, nerwica, agresja, podatność na uzależnienia, myśli samobójcze to tylko niektóre problemy, z którymi borykają się dzieci rozwodników. Ukryte koszty rozwodu wiążą się także z usługami innych lekarzy, gdyś bardzo często rozwód powoduje regres w rozwoju dziecka, czy pogorszenie jego stanu zdrowia.

Jak przeprowadzić podział majątku ?

Jedną z konsekwencji rozwodu jest podział majątku. Małżonkowie mogą samodzielnie dojść do porozumienia na drodze umowy, w przeciwnym razie konieczna jest interwencja sądu.

Decydując się na rozwód, powinniśmy być świadomi, co wchodzi w skład wspólnego majątku. Są to wszelkie rzeczy zakupione przez obojga lub jednego z małżonków podczas trwania małżeństwa. Podział majątku, mniej lub bardziej drastycznie, zmienia przestrzeń życia dawnej rodziny. Jedno z małżonków wyprowadza się, zabierając część rzeczy. Znikają pamiątki i przedmioty świadczące o obecności obojga rodziców. Dla dziecka dom przestaje być miejscem dobrze znanym i bezpiecznym. Odebrane jest mu najlepsze schronienie – bliskość mamy i taty. Traci bezpieczeństwo także w znaczeniu fizycznym – dom nie jest już tym samym domem. Dziecko, postawione w zupełnie nowej sytuacji i w odmienionym miejscu, jest zagubione i samotne. To, co konieczne jest każdemu człowiekowi, by mógł żyć szczęśliwie i prawidłowo się rozwijać, a mianowicie korzenie i przestrzeń, zostaje rozerwane na pół. Rodzice są rozdzieleni, dom odzwierciedla rozłam. W konsekwencji także życie dziecka pozostaje przedzielone na pół. Świat po rozwodzie nie będzie już dla niego taki sam, jak wcześniej.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page